Ferenci Tamás keddi előadása során egy – az alsóvégtagi amputációkhoz kapcsolódó – konkrét esettanulmányon keresztül ismerhettük meg az epidemiológia 4 alapkérdését, azaz: kik, mikor, hol és legfőképp miért betegek.

Tamás a HUNVASCDATA projekt keretén belül 2015 óta foglalkozik a magyarországi érgyógyászati adatok elemzésével. Kutatótársaival együtt arra a kérdésre keresik a választ, hogy miért kerül sor ezekre az amputációkra, annak érdekében, hogy meg tudják határozni a megelőzésükhöz szükséges lépéseket. A különböző adatforrási lehetőségek bemutatását követően részletesen ismertette az általuk alkalmazott, a gyakorlatban újnak számító módszer előnyeit és hátrányait. Hallhattunk többek között a confounding kiemelt szerepéről, BNO kódokról, stratifikálásról, valamint a mintaméret és az utánkövetés szerepéről.

Amennyiben hozzánk hasonlóan a te érdeklődésedet is felkeltette a téma, csekkold a https://hunvascdata.hu/ weboldalt, ahol közérthető nyelven megfogalmazva további hasznos információkat találsz a kérdéskörrel kapcsolatban!😉